Východní Německo není pro dovolenou retro. Od Saska přes Braniborsko až k Baltu

Warnemünde u Rostocku. Foto PIXABAYWarnemünde u Rostocku. Foto PIXABAY

Nikoliv Rakousko, Itálie, Chorvatsko; ani Egypt či Mallorca. Na dovolenou lze cestovat i k Baltskému moři a při cestě poznat mnoho krás z východního Německa. Přinášíme několik tipů na místa, která byste při cestě neměli minout.

Reklama

Virtuální prohlídku východního Německa si uděláme následovně. Jako cíl považujeme pobřeží Baltského moře (Ostsee). Jako dopravní prostředek automobil, dky kterému lze dělat individuální zastávky.

A budeme předpokládat, že cestujeme ze tří různých směrů. Od Prahy (ve směru na Ústí nad Labem), od Liberce a od Karlových Varů (plus od Chomutova).

Liberec - Bautzen - Berlín - Stralsund

Po silnici I/35 pojedeme z Liberce do Hrádku nad Nisou, přes Trojzemí (Česko, Polsko, Německo) pak do Žitavy (Zittau). Naše první zastávka.

Kromě prohlídky historického centra města, které bylo i součástí území Čech ve 13. století a exulanti po Bílé hoře spoluutvářeli charakter města lze zajet do blízkých Žitavských hor (Zittauer Gebirge).

Poté lze zvolit cestu do Zhořelce (Görlitz) na česko-polské hranici, historického města s renovovaným centrem. Nebo přes Löbau do Budyšína (Bautzen), centra Hornolužických Srbů. Rovněž město má pěkné historické centrum.

Dále jsou dvě možnosti. Buď po dálnici A 4 se vrátit k Drážďanům a pak jet na sever po A 13 nebo malými obcemi krajinou jezer vzniklých rekultivací po povrchové těžbě uhlí.

To už je na pomezí Saska a Braniborska, přes města Hoyerswerda či Senftenberg. Další možností je trasa po dálnici  A 13 a A 15 do Berlína, nebo se zastavit ve velkém městě Cottbus (Chotěbuz), které je centrem Dolní Lužice.

Berlín je přirozeným magnetem při cestě k Baltskému moři. Buď se rozhodneme vjet do centra německé metropole pro klasickou projížďku, nebo využijeme dálniční obchvat Berliner Ring na A 10.

Opět se musíme rozhodnout, kudy pojedeme. Zvolit lze dálnici A 11 směr polský Štětín (Szcecin) a poté po A 20 na Stralsund přes města Pasewalk či Jarmen. To už je spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Nebo lze využít přímou pomalejší, avšak dovolenkově a turisticky zajímavější cestu přes Meklenburskou jezerní krajinu. Ano jsou to další jezera. A k nim patří centra jako Waren, Neustrelitz - prostě jezero Müritz.

Pak už je náš cíl, přímořské město Stralsund jako výchozí bod buď na poloostrov Usedom, či ostrov Rujána (Rügen) nebo pobřeží Baltského moře s městem Greifswald.

Praha - Drážďany - Berlín - Rostock

Druhá trasa je z Prahy. Po dálnici D8 do Ústí nad Labem a Drážďan (zde je A 17).

Drážďany (Dresden) je historické město s renovovaným centrem: Semperova opera, Frauenkirche, Brühlova terasa, Zwinger, zámek... Nebo mnoho obchodních galerií. Ano to jsou Drážďany nazývané jako Florencie na Labi.

Pak obchvatem po A 4 směr A 13 a Berlín. Zde je možnost vjet rovnou do centra po dálnici A 113 a vidět západní část Berlína. Další možností jet po obchvatu metropole, tedy Berliner Ring A 10, ale tentokrát směr Postupim (Potsdam).

V Postupimi je zámek a sídlo pruských králů a císařů z dynastie Hohenzollernů. Berlín a Postupim bylo sídlo Pruska a Německého císařství v 18. a 19. století. Známou turistickou destinací ve městě je i park Sanssouci.

Nad Berlínem je opět Meklenburská jezerní krajina. Zvolit lze romantickou cestu přes jezero Müritz či rychlou cestu po dálnici A 19 do Rostocku.

Přístavní město s 200 tisíci obyvateli a letoviskem Warnemündeje turisticky zajímavé samo o sobě. Velký přístav, zoo, zábavný park pro děti i mořské muzeum. Rovněž je Rostock výchozím bodem trajektů do Dánska.

Dovolená u Baltského moře lze trávit směr Rujána, tedy u města Ribnitz-Damgarten a Zingst. Nebo západně Bad Doberan.

Karlovy Vary (Chomutov) - Chemnitz - Lipsko - Wismar

Západní trasou z Česka k Baltu je cesta ze severozápadu Čech. Po překonání Krušných hor je první zastávkou Chemnitz, což je velké město počtem obyvatel jako Ostrava. Velká obchodní centra ve středu města.

Z Chemnitz (Saská Kamenice) po dálnici A 72 je to jen půl hodiny do Lipska. To je velkoměsto a určitě se vyplatí zastavit a prohlédnout si neveliké centrum města s historickou částí renovovaného středu metropole.

Po A 9 pak zamířit na sever směr města Delitzsch, Dessau a Lutherstadt Wittenberg.

Rovinatá krajina patří do oblasti zemí Sasko, Sasko-Anhaltsko a Braniborsko. Zároveň se to zde nazývá jako Fläming.

Fläming je rozsáhlou přírodní a kulturně historickou oblastí v jihozápadní části Braniborska. Díky husté síti stezek vhodných k inline bruslení je dnes část oblasti, konkrétně Niederer Fläming a Baruther Urstromtal, známá jako Fläming Skate.

Vyhněme se Berlínu a jeďme raději přes historický region Stará Marka (Altmark) menšími městečky a zemědělskou krajinou.

Města jako Ziesar, Genthin, Stendal, Wittenberge, Ludwigslust nás zavedou až k dálnici A 14 a do města Schwerin, které je hlavním městem spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Schwerin je zhruba 100 tisícové město se zámkem na ostrově uprostřed jezera. Schwerin v češtině je Zvěřín, tedy Zvěřínské jezero.

A pak už je Wismar s historickým centrem zapsaném v seznamu UNESCO. Město má přístav a je i výchozím bodem v západní části Baltského moře.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru
Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů
Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu

Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop
Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy
Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček


Komentáře