Vozíčkáři si na Lysé hoře splnili sny a mají skvělé zážitky
Autor: Lada Kutějová Lysá hora je turisty a návštěvníky hodně vyhledávaným místem. V září se na ni vypravili i vozíčkáři se svými rodinami. A pro všechny zúčastněné přinesla akce spoustu dojmů a zážitků.
Autor: Lada Kutějová
Jednou z nejstarších organizací na světě je Rotary International, která vznikla v roce 1905 v Chicagu. S počtem 1.2 mil. členů z 35 tisíců klubů a s působností ve více než 200 zemích patří ke gigantům v pomáhání potřebným. Pevné místo má i v České republice.
„Je správné dělat něco navíc než jen sám pro sebe. Service above myself,“ říká Tamara Iskrytskaya, členka a současná sekretářka klubu Rotary Ostrava City o hlavní myšlence projektu pro handicapované občany. Pochází z Běloruska a v Česku žije mnoho let.
„Každý klub má své vlastní aktivity, které vycházejí z historie založení organizace. Pořádají se nové programy a akce. Například výstup s vozíčkáři na Lysou horu 13. září 2020. K mé radosti vznikla akce s deseti vozíčkáři a sedmdesáti dalšími lidmi, kteří s výbornou náladou a sportovním duchem společnými silami vyšli nahoru,“ konstatuje s uspokojením
. „Na závěr se všichni účastníci svěřili, že se bavili a budou dlouho vzpomínat na senzační den a zážitek, který si budou chtít příští rok zase z opakovat. Symbolem Rotary je žluté ozubené kolo na modrém podkladě, kolo rotuje a ozubení do sebe zapadají. Tím se vytváří větší síla,“ přibližuje Iskrytskaya.
Lidé, co netlačí své ego před sebou
„Prostě se dali dohromady lidé, co netlačí své ego před sebou, ale dělají pevné zázemí pro lidi, kteří bojují ve svém životě s handicapem. Kluby se vzájemně podporují a spolupracují mezi sebou. Byl to nultý ročník pochodu a výšlapu na Lysou horu. Nevěděli jsme, jestli se taková akce uchytí,“ říká.
„Měli jsme pouze nápad, abychom udělali radost vozíčkářům a jejich rodinám. Ty se také rády zapojí, přijdou na nové myšlenky a poznají nové přátelé. Třeba vznikne něco, co lidem s handicapem a jejich rodinám bude pomáhat, aby mohli sdílet s přáteli, že něco nového dokázali,“ přeje si Iskrytskaya
.„Například plánujeme takovou drobnost, jak zanechávat jejich podpis, značku, být trvale zapsán na nějaké platformě atd. Jsou to nesmírně silní a odvážní lidé, kteří nás vnímají a taky rádi soutěží jako my a mají rádi nové a nové výzvy. Handicap si nevybrali, ten prostě dostali, mohl to být kdokoliv z nás, jenom nás to nepotkalo. Zastáváme názor, že je důležité propojovat síly a lidi, protože to má větší efekt, spolupracovat a pomáhat zážitkem. Nemusejí to být jen peníze. Na přípravu jsme potřebovali asi dva měsíce,“ ohlíží se ještě za vydařeným setkáním.
Činnost klubu je mnohostranná. „Z mezinárodních projektů mohu zmínit výstavbu nemocnice v Malawi, podporu matek-samoživitelek z Běloruska, kam jsme posílali dětské oblečení. Chceme posunovat hranice a pořádat další výšlapy nebo pochody na různých místech po Moravskoslezském kraji. A pokud bude zájem, také mimo něj. Akce pořádáme například pod názvem Pomáháme s úsměvem,“ nastiňuje sekretářka klubu.