Ursula von der Leyenová je novou šéfkou Evropské komise. Jean-Claude Juncker je minulostí

Evropská unie, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comEvropská unie, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

ŠTRASBURK - Europarlament těsně potvrdil Ursulu von der Leyenovou do čela Evropské komise. Ta si ve svém budoucím týmu přeje odpovídající zastoupení zemí z východní a střední Evropy.

Reklama

Bývalá německá ministryně obrany to uvedla ve Štrasburku na první tiskové konferenci krátce poté, co v tajném hlasování získala důvěru 383 europoslanců, což bylo o devět více než potřebovala.

Nástup Ursuly von der Leyenové do čela komise je součástí dohody šéfů států a vlád zemí EU dojednané na počátku čercvence 2019 na mimořádném summitu v Bruselu.

Dohoda se kromě Ursuly von der Leyenové do komise týkala také nástupu končícího belgického premiéra Charlese Michela do čela Evropské rady, Francouzky Christine Lagardeové do čela Evropské centrální banky a Španěla Josepa Borrella jako nového vysokého představitele pro bezpečnostní a zahraniční politiku EU.

V čele europarlamentu dostal nakonec přednost Ital David-Maria Sassoli před možností nástupu Bulhara Sergeje Staniševa. Žádnou z vedoucích funkcí tak nezískal nikdo z regionu střední a východní Evropy.

Ve svých funkcí skončili například Lucemburčan Jean-Claude Juncker (Evropská komise) nebo Polák Donald Tusk (Evropská rada).

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Šlágry 10. kola ligy: Návrat Lischky? Malý zázrak, říká trenér Sparty Jílek před derby Šlágry 10. kola ligy: Návrat Lischky? Malý zázrak, říká trenér Sparty Jílek před derby
Šlágry 9. kola ligy: Řada týmů představí další nové posily Šlágry 9. kola ligy: Řada týmů představí další nové posily
Hokejová Sparta: Jde nám o klubový úspěch, říká nový kapitán Michal Řepík Hokejová Sparta: Jde nám o klubový úspěch, říká nový kapitán Michal Řepík

Fotbalová Slavia získala Horu z Teplic a Takácse z Mladé Boleslavi Fotbalová Slavia získala Horu z Teplic a Takácse z Mladé Boleslavi
Vybrat si nejen lékaře, ale i nemocnici. Chirurgické operace nemusí být strašákem Vybrat si nejen lékaře, ale i nemocnici. Chirurgické operace nemusí být strašákem
Trenér Martin Hašek: Jsem rád, že zvládáme domácí zápasy Trenér Martin Hašek: Jsem rád, že zvládáme domácí zápasy


Komentáře