Češi a zahraničí: Cestování do okolních států od července, k moři možná od srpna

Hraniční přechod v Rožanech. Foto: DeníkČesko.czHraniční přechod v Rožanech. Foto: DeníkČesko.cz

Od poloviny března do konce dubna 2020 nemohli čeští občané vycestovat za hranice Česka. Vláda se opírala o opatření z 23. března a 15. dubna, jež omezují volný pohyb osob. Avšak pražský městský soud pravomocně rozhodl, že opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby, přestanou platit od 27. dubna.

Reklama

Poté vláda znovu povolila vycestovat českým občanům za státní hranice, avšak stanovila řadu podmínek.

A zároveň premiér Andrej Babiš (ANO) podotkl, že v reálu není moc možností, kam cestovat. Třeba do Polska cestovatel z českého území se nedostane.

Avšak situace se každým dnem mění a i s ohledem na nastartování obchodních vztahů či fungování cestovního ruchu a třeba cestovních kanceláří, chtějí země v Evropské unii uvolňovat opatření.

"Uzavřít Česko v době šířící se pandemie velmi vážného onemocnění COVID-19 byl logický krok. Krok, který neposunul Česko k totalitě, jak někteří škarohlídové tvrdí, ale krok, který nás – kromě dalších – ochránil. A nebyl v rámci EU ojedinělý, svoboda cestovat musela dočasně ustoupit ochraně lidských životů. Teď jsme, alespoň doufám, protože nejsem lékař, z nejhoršího venku a můžeme začít usilovat o návrat k normálu,“ napsal na svém blogu na serveru Aktuálně.cz ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Nutno dodat, že zákaz vycestovat vlastním občanům ze země, bylo bezprecedentní. Jiné vlády svým občanům výjezd ze země nezakázaly, ale vydávaly doporučení, kam necestovat.

Tomáš Petříček o víkendu představil plán, který prý prosazuje při jednání s okolními státy.

"Od července bych rád, aby se zcela otevřely hranice do čtyř sousedních zemí – Rakouska, Německa, Polska a Slovenska," napsal ministr zahraničí.

"Budu upřímný, když řeknu, že nejdále jsme v jednání s Rakušany a Slováky. Nejsložitější bude zřejmě jednání s Polskem. Co se týká Německa, jde z našich sousedů o nejpostiženější stát a musíme dávat velký pozor, jak se tam situace bude vyvíjet."

Cesta k moři od srpna?

Cestovní kanceláře by rády obnovily provoz a své služby tím, že by prodávaly zájezdy a své klienty vozily k moři.

Podle ministra zahraničí by bylo možné otevřít cestování také do Bulharska, Maďarska či Pobaltí.

Jak by to bylo s diskutovaným Chorvatském?

Od srpna 2020 by pak podle Tomáše Petříčka mohla následovat další vlna volného cestování, a to nejen do často poptávaného Chorvatska, ale také třeba do českými turisty oblíbeného Řecka, Slovinska, nebo na Maltu.

V této etapě uvolňování by ministr také rád uvolnil pravidla třeba pro Kanadu, Austrálii či Japonsko.

Zároveň Tomáš Petříček upozornil, že v případě nejpostiženějších států, jako jsou Itálie, Španělsko, Francie, USA, ale také třeba Benelux je ještě předčasné mluvit o tom, kdy do nich bude možné cestovat.

Cestování do sousedních zemí

Rakousko

Lze navštívit jen s negativním testem.

Německo

Přes hranice mohou jen takzvaní pendleři, dále lidé, kteří tam mají trvalý pobyt nebo ti, kteří mají přesvědčivý důvod.

Slovensko

Povolený vstup mají pendleři s bydlištěm do třiceti kilometrů od hranic nebo ti, kdo mají na Slovensku registrovaný pobyt.

Polsko

Má zatím téměř úplně zavřené hranice. Překročit je mohou jen ti, kdo cestují za nejbližšími příbuznými, diplomaté či řidiči mezinárodní dopravy.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru
Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů
Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu

Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop
Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy
Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček


Komentáře