Pavel Černý: Postup Pardubic? Od začátku všechno klapalo

Fotbalový útočník Pavel Černý výrazným způsobem přispěl k postupu FK Pardubice do první ligy. Nejvyšší soutěž hrál už dříve za Jablonec a Hradec Králové.

Reklama

Velké překvapení, ale nikoliv šok. Fotbalisté Pardubic ovládli druhou ligu a zajistili si přímý postup do nejvyšší soutěže. A všeobecný pohled z fotbalového prostředí se nese v tom duchu, že Východočeši se dočkali triumfu naprosto zaslouženě.

Od pátého kola vedli tabulku a přečkali celou sezonu bez klopýtnutí. Velký respekt si vysloužil i zkušený útočník Pavel Černý, který už měl dřívější úspěšné zkušenosti s první ligou z působení v jiných klubech. „Už je to docela dávno,“ glosoval Pavel Černý svoji kariéru.

Můžete se nejprve ještě vrátit k začátku sezony? Pardubice rozhodně nepatřily k největším favoritům soutěže, že?

Tehdy nám odešli klíčoví hráči Petráň do prvoligové Karviné a Fousek do druholigové Zbrojovky Brno. Takže jsme netušili, do jaké míry to bude oslabení pro ofenzivní hru. Ale ukázalo se, že hned od začátku nám všechno klape. Chtěli jsme čeřit vody v popředí tabulky. Jenže ani po podzimu jsme si netroufali hovořit o postupu.

V čem je největší síla pardubického mužstva?

Jak už jsem naznačil, vytvořil se v Pardubicích skvělý tým. Na jaře se sice kumulovala únava, ale zvládli jsme to. Některá vítězství byla vydřená, třeba jen 1:0. Ale to je kolikrát cennější, než snadná výhra. Postupně jsme cítili, že první místo v tabulce můžeme udržet, protože vidina první liga byla obrovská.

Vzpomenete si na svoje prvoligové začátky?


Už je to docela dávno. Bylo to v silném kádru FK Jablonec. Tehdy jsem tam přišel v roce 2009 z druholigového Hradce Králové. Vůbec poprvé jsem se dostal do nejvyšší soutěže, což jsem bral jako velkou šanci a přínos pro budoucnost.

Kdo vás tentokrát trénoval v Jablonci?

Zkušený kouč František Komňacký s asistentem Jozefem Weberem. Pan Komňacký celkově odvedl v Jablonci obrovskou práci. Jozef Weber se po odchodu z Jablonce stal hlavním trenérem v Bohemians Praha 1905, vedl v první lize i Karvinou a teď je v Mladé Boleslavi, se kterou bojoval ještě letos v půlce července na půdě Liberce v kvalifikaci o Evropskou ligu. Působení pod těmito trenéry bylo pro mě velkou školou.

Figuroval jste na soupisce s řadou špičkových hráčů. Kdo tehdy zářil v Jablonci?

Hráli jsme na jediného útočníka, a tím byl kanonýr David Lafata. Dával hodně gólů, pak na to navázal i v pražské Spartě. Několikrát jsme v Jablonci nastoupili společně v základní sestavě, ale spíš jsem v zápasech střídal. V brance byl Michal Špit, měli jsme i kvalitní obranu.

Jak se vám pak vedlo v Hradci Králové?

Po mém návratu z Jablonce jsme se pohybovali s Hradcem Králové na třinácté příčce druhé ligy. Vedení zareagovalo tím, že k týmu přišel trenér Václav Kotal a příští sezonu jsme postoupili do první ligy. O panu Kotalovi se teď hodně píše, jak výrazně zvedl hru i výsledky pražské Sparty. Cením si zpětně toho, že jsem mohl pod ním hrát právě v Hradci Králové, kde se tehdy sešla výborná parta. Vzešel z ní třeba i Václav Pilař, který se pak prosadil v Plzni i v reprezentaci a nyní přichází z Olomouce do Jablonce.

Zmínil jste pražskou Spartu. Máte ze vzájemných soubojů nějaké dojmy?

Nejvíc si vybavuji dvě krásná vítězství Hradce Králové doma nad Spartou dva roky po sobě.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Teplice bez opor skládají nový kádr. Start s Plzní může být lákavý, míní trenér Jiří Jarošík Teplice bez opor skládají nový kádr. Start s Plzní může být lákavý, míní trenér Jiří Jarošík
Praha má vizi dvou milionů obyvatel. Komu a kde je vezme? Praha má vizi dvou milionů obyvatel. Komu a kde je vezme?
Čtyřicet let od posledního titulu pražské Dukly. Bylo to skvělé setkání, říká Stanislav Pelc Čtyřicet let od posledního titulu pražské Dukly. Bylo to skvělé setkání, říká Stanislav Pelc

V Praze začala velká výměna zastávek MHD V Praze začala velká výměna zastávek MHD
Praha buduje parkovací domy u dopravních uzlů: Černý Most, Nové Butovice, Hostivař či Zličín Praha buduje parkovací domy u dopravních uzlů: Černý Most, Nové Butovice, Hostivař či Zličín
Elektřina i plyn zdraží v roce 2022 pro všechny. ERÚ zvýší regulovanou složku Elektřina i plyn zdraží v roce 2022 pro všechny. ERÚ zvýší regulovanou složku


Komentáře