Praha 3 chce na Žižkově obnovit náměstí Jiřího z Lobkovic

Vizualizace vítězného návrhu náměstí Jiřího z Lobkovic. Zdroj: MČ Praha 3, studio PerspektivVizualizace vítězného návrhu náměstí Jiřího z Lobkovic. Zdroj: MČ Praha 3, studio Perspektiv

Náměstí Jiřího z Lobkovic naproti Olšanským hřbitovům u Vinohradské třídy se dočká proměny. Radnice Prahy 3 vybrala vítěze aechitektonické soutěže. V konkurenci 11 soutěžních návrhů zvítězil projekt architektů Martina Stáry a Jána Antala a jejich týmu ze studia Perspektiv.

Reklama

Cílem soutěže bylo vybrat návrh, který nabídne nejlepší architektonické, krajinářské, dopravní i technické řešení. Soutěžní porota byla složená ze zástupců Městské části Prahy 3 a nezávislých architektů.

"Rekonstrukcí náměstí Jiřího z Lobkovic bychom rádi kultivovali jeho původní funkci — oblíbeného místa setkávání, hry a odpočinku všech generací obyvatel a místních komunit a vytvořili tzv. Vinohradský obývák," řekli pro radniční noviny Prahy 3 autoři návrh Martin Stára a Ján Antal.

"Náš návrh hledal vhodný poměr vymezení náměstí a parku, který nyní dominuje. Chtěli jsme jasně definovat náměstí jako osu vstupu do školy a propojit ho s Vinohradskou ulicí. Prostor parku a náměstí dle našeho návrhu parafrázuje obraz Nedělní odpoledne na ostrově Grande Jatte od George Seurata, které zobrazuje všední situace v městské společnosti," uvedli.

Porota na vítězném návrhu týmu studia Perspektiv ocenila především jasnou kompozici náměstí s hlavní osou směřující na školní budovu, vyzrálé a promyšlené funkční řešení jednotlivých částí parku a přehlednou organizaci prostoru.

Celková kvalita povrchů mobiliáře a zeleně by po jeho realizaci měla být výrazně vyšší, než nyní. Počet stromů se zvýší a parkovacích míst zůstane přibližně stejný.

Všechny soutěžní návrhy budou veřejnosti představeny v únoru 2021 formou výstavy v prostorách Infocentra Prahy 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad.

"Stejně jako u ostatních soutěží budou v brzy první tři oceněné návrhy k prohlédnutí na stránkách České komory architektů. Radnice nyní může s vítězem začít jednat o smlouvě na projektové práce směřující ke stavebnímu povolení a následné realizaci stavby," uvedla radnice Prahy 3.

PARTNER RUBRIKY PRAHA: Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Pardubice potemní, připojí se k Hodině Země Pardubice potemní, připojí se k Hodině Země
Výuka přes internet má své výhody i nevýhody, říká David Gruber Výuka přes internet má své výhody i nevýhody, říká David Gruber
Hokejisty Českých Budějovic povedou v extralize noví trenéři Jaroslav Modrý a Patrik Martinec Hokejisty Českých Budějovic povedou v extralize noví trenéři Jaroslav Modrý a Patrik Martinec

Hokejový obránce David Štich výrazně střelecky pomohl Litvínovu Hokejový obránce David Štich výrazně střelecky pomohl Litvínovu
Fotbalová liga: Pardubice senzačně na pátém místě Fotbalová liga: Pardubice senzačně na pátém místě
Trenér Jozef Weber skončil v Mladé Boleslavi, tým nově vede Karel Jarolím Trenér Jozef Weber skončil v Mladé Boleslavi, tým nově vede Karel Jarolím


Komentáře