Dolní část Václavského náměstí bude v novém. Následovat má i horní část

Václavské náměstí v Praze. Foto: Pixabay.comVáclavské náměstí v Praze. Foto: Pixabay.com

Spodní část pražského Václavského náměstí je bez legendárních stánků s klobásami, a zůstat to tak má i nadále. Zahájená rekonstrukce změní vzhled Můstku, který má být veřejnosti v reálu představen na konci roku 2021.

Reklama

Dlouho plánovaná rekonstrukce Václavského náměstí na konci dubna 2020 odstartovala. Oprava má stát 330 milionů korun a provede ji stavební firma Hochtief.

Ve spodní části náměstí rekonstrukce rozšíří prostor pro pěší na úkor automobilů, přibýt mají pítka a zeleň. V budoucnu se promění i vzhled horní části Václavského náměstí, na kterou se podle plánů vedení města mají vrátit tramvaje.

Náměstí bez klobás

Viditelnou změnou je odstranění posledních stánků s občerstvením.

Majitel je nechal i kvůli koronavirové krizi odstranit, pro pražský magistrát tak skončil dlouholetý spor o jejich zrušení i kvůli tomu, že majitel stánků údajně neplatil nájemné.

Stánkaři neměli s městem smlouvu a město s nimi vedlo zdlouhavé soudní spory, ve kterých uspělo, uvedla ČTK. Stánky začalo město zavírat asi před osmi lety, kdy některé zmizely a z jednoho z nich vzniklo informační centrum.

Jak bude vypadat Můstek

Architektonický projekt vznikal od roku 2005 a prošel mnoha změnami.

Výsledná podoba Václavského náměstí má zachovat charakter pěší zóny. Kompletně bude vyměněna dlažba. Přibude další místo pro pěší a ubude parkovacích míst. Uprostřed náměstí budou rekreační místa včetně fontány.

Změna bude i v zeleni. Nakonec místo stávajících stromů na náměstí budou vysazeny lípy. Přitom původně architekti počítali s platany.

Pod náměstím rovněž bude nádrž na sbírání dešťové vody pro závlahu. Město rovněž připraví odbočku pro možné budoucí tramvajové spojení s ulicí Na Příkopě.

Další změnou oproti předchozím plánům je to, že původně plánované rampy pro podzemní garáže v rámci developerského projektu Savarin firmy Crestyl nebudou.

Město se naopak s developerem domluvilo, že v jeho objektu vznikne nový vstup do stanice metra A Můstek.

Horní část Václavského náměstí

Magistrát zároveň chystá pokračování revitalizace celého náměstí v jeho horní části.

Tam již napevno počítá s návratem tramvají mezi Vodičkovou ulicí a Národním muzeem, vedení města by chtělo mít projekt hotový do roku 2025.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Češi a zahraničí: Cestování do okolních států od července, k moři možná od srpna Češi a zahraničí: Cestování do okolních států od července, k moři možná od srpna
Hotely, restaurace i pivovary jsou v krizi. Z trhu může zmizet až 30% podniků Hotely, restaurace i pivovary jsou v krizi. Z trhu může zmizet až 30% podniků
Sucho je katastrofické, oznámil Brabec. Ministr svolal Národní koalici pro boj se suchem Sucho je katastrofické, oznámil Brabec. Ministr svolal Národní koalici pro boj se suchem

Restart pro hokejový Litvínov. Změny ve vedení mužstva i klubu Restart pro hokejový Litvínov. Změny ve vedení mužstva i klubu

Partnerské stránky Partnerské stránky


Komentáře