Dolní část Václavského náměstí bude v novém. Následovat má i horní část
Spodní část pražského Václavského náměstí je bez legendárních stánků s klobásami, a zůstat to tak má i nadále. Zahájená rekonstrukce změní vzhled Můstku, který má být veřejnosti v reálu představen na konci roku 2021.
Dlouho plánovaná rekonstrukce Václavského náměstí na konci dubna 2020 odstartovala. Oprava má stát 330 milionů korun a provede ji stavební firma Hochtief.
Ve spodní části náměstí rekonstrukce rozšíří prostor pro pěší na úkor automobilů, přibýt mají pítka a zeleň. V budoucnu se promění i vzhled horní části Václavského náměstí, na kterou se podle plánů vedení města mají vrátit tramvaje.
Náměstí bez klobás
Viditelnou změnou je odstranění posledních stánků s občerstvením.
Majitel je nechal i kvůli koronavirové krizi odstranit, pro pražský magistrát tak skončil dlouholetý spor o jejich zrušení i kvůli tomu, že majitel stánků údajně neplatil nájemné.
Stánkaři neměli s městem smlouvu a město s nimi vedlo zdlouhavé soudní spory, ve kterých uspělo, uvedla ČTK. Stánky začalo město zavírat asi před osmi lety, kdy některé zmizely a z jednoho z nich vzniklo informační centrum.
Jak bude vypadat Můstek
Architektonický projekt vznikal od roku 2005 a prošel mnoha změnami.
Výsledná podoba Václavského náměstí má zachovat charakter pěší zóny. Kompletně bude vyměněna dlažba. Přibude další místo pro pěší a ubude parkovacích míst. Uprostřed náměstí budou rekreační místa včetně fontány.
Změna bude i v zeleni. Nakonec místo stávajících stromů na náměstí budou vysazeny lípy. Přitom původně architekti počítali s platany.
Pod náměstím rovněž bude nádrž na sbírání dešťové vody pro závlahu. Město rovněž připraví odbočku pro možné budoucí tramvajové spojení s ulicí Na Příkopě.
Další změnou oproti předchozím plánům je to, že původně plánované rampy pro podzemní garáže v rámci developerského projektu Savarin firmy Crestyl nebudou.
Město se naopak s developerem domluvilo, že v jeho objektu vznikne nový vstup do stanice metra A Můstek.
Horní část Václavského náměstí
Magistrát zároveň chystá pokračování revitalizace celého náměstí v jeho horní části.
Tam již napevno počítá s návratem tramvají mezi Vodičkovou ulicí a Národním muzeem, vedení města by chtělo mít projekt hotový do roku 2025.