Hotely, restaurace i pivovary jsou v krizi. Z trhu může zmizet až 30% podniků

Pohostinství, restaurace, hotely patří k nejvíce zasaženým podnikáním kvůli opatřením v koronavirové krizi. Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) tvrdí, že uvolňovací fáze je chaotická. Další varují, že prý zanikne až 30 procent hospod a skončit mohou i některé pivovary.

Reklama

Od poloviny března 2020 jsou uzavřeny restaurace, hospody, hotely a další ubytovací zařízení. A znovu otevřeny by měly být až v poslední vlně.

Navíc budou muset splňovat nová přísná hygienická opatření.

Avšak prý až 30 procent provozoven už neotevře. Právě v tomto segmentu podnikání majitelé a provozovatelé počítají zřejmě největší ztráty, rovněž na tento byznys dolehlo propouštění zaměstnanců.

Na tento byznys jsou navíc navázány i další dodavatelé, například pivovary. I ty počítají ztráty, některé tato krize ochromí natolik, že s výrobou piva asi skončí.

První uvolňovací opatření mají startovat v pondělí 11. května 2020 za podmínek omezené kapacity.

Logické a nelogické termíny

AHR vítá podmínky otevření provozu restauračních zahrádek, které budou moci fungovat s obsluhou a hosté budou smět používat vnitřní zázemí. Jenže asociace vnímá určitou nelogičnost.

Ve stejný den budou uvolněna opatření pro konání akcí do 100 účastníků, včetně kin, divadel, cirkusů a svateb.

Přitom s otevřením ubytovacích zařízení včetně jejich restaurací a kaváren vláda ale počítá až od 25. května 2020.

Vládní nařízení podnikatelům navíc stanovuje přísná opatření.

Mezi hosty zahrádek budou muset být alespoň 1,5metrové odstupy, vyjma lidí sedících u jednoho stolu.

Po každém odchodu hostů bude personál muset stoly a židle dezinfikovat, výdejní okénko je třeba dezinfikovat minimálně každé dvě hodiny.

Pracovníci s tělesnou teplotou nad 37 stupňů Celsia by měli mít zamezen přístup do provozovny. Vláda v usnesení také rozhodla, že nošení ochranné roušky není povinné při konzumaci jídla a nápojů u stolu.

Nedostatečná pomoc od státu

Hotely a restuarce si rovněž stěžují na nedostatečnou ekonomickou podporu od státu.

Měl by vzniknout speciální program COVID. Na restaurace, které prodávají přes okénko, by se měl vztahovat kurzarbeit. Pomohla by také úleva na nájmech, na které by se stát podílel z 50 procent. Na videokonferenci to uvedl člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR Petr Jonák.

Krátkodobým opatřením by podle něj mohlo být krytí nákladů za zkažené zboží nebo za zvýšená hygienická opatření.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy by byl ideální model, kdy by pronajímatel o 30 procent nájem snížil, 20 procent by zaplatil nájemce a zbytek by pokryl stát. Podle Prouzy by bylo také dobré podnikatelům odpustit odvody na sociálním pojištění.

Krize dolehne i na pivovary

Obavy s dalším vývojem a starosti se sčítáním dosavadních škod mají i pivovary.

Prodeje piva od března do konce května 2020 klesnou podle odhadů pivovarského svazu meziročně o 40 procent. Protože se prodej čepovaného piva prakticky zastavil, produkce se sníží o 1,5 až dva miliony hektolitrů. Sdělila to za Český svaz pivovarů a sladoven jeho výkonná ředitelka Martina Ferencová.

Podle svazu je za poklesem výroby nejenom uzavření hospod, ale také prudký propad exportu.

"Předpokládáme, že návrat lidí do hospod bude pozvolný a může trvat týdny i měsíce, než se situace vrátí do normálu. Proto i nadále trvají naše obavy, že část restaurací a minipivovarů nemusí současnou situaci ustát a budou nuceni natrvalo zavřít," sdělila ČTK Martina Ferencová.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Čtyřikrát doma, z toho třikrát bez vstřeleného gólu. Je to zdvižený prst, uznal pardubický trenér Radoslav Kováč Čtyřikrát doma, z toho třikrát bez vstřeleného gólu. Je to zdvižený prst, uznal pardubický trenér Radoslav Kováč
Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru
Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů

Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu
Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop
Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy


Komentáře