Gastronomie se potýká s důsledky koronaviru. Někteří kuchaři zamířili do nemocnic

Kuchař v nemocniční kuchyni. Foto: Nemocnice sv. Kříže ŽižkovKuchař v nemocniční kuchyni. Foto: Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Po jarní vlně zavřených restaurací odhady hovořily až o 40 procentech podniků, které nepřežijí a zavřou. Podzimní druhá vlna dopadá na gastronomii ještě více. Mnozí zaměstnanci jako číšníci, servírky či kuchaři se tak museli poohlédnout po jiné práci.

Reklama

V segmentu gastronomie a hotelů, tedy horeca (hotely, restaurace, kavárny), je ekonomický propad drtivý. Nejhůře jsou na tom turisticky atraktivní lokality, mezi ně jednoznačně patří Praha.

V hlavním městě byla před začátkem pandemie covid-19 napjatá situace na trhu práce. Gastronimické podniky, hotely či kavárny se potýkaly s nedostatkem personálu. Zatímco číšníky a servírky bylo možné nahradit studenty a brigádníky, jiná situace panovala v kuchyni.

Zkušení kuchaři, kteří uměli vařit kvalitní jídla, chyběli. A podniky se tak snažily udržet vyučené kuchaře s praxí jak jen to šlo.

Avšak situace se začala měnit po jarním lockdownu. Česko, a zvláště Praha, bez zahraničních turistů bylo i přes léto. Ale aspoň restaurace a hotely mohly mít otevřeno.

DOPORUČUJEME: Práce zdravotní sestry má smysl. Nemocnice Žižkov díky církvi k ní přistupuje jinak

I tak se situace vrátila jen k 40 procentům před začátkem pandemie.

Další propad nastal v září, kdy Praha byla označena za červenou zónu. Turisté zejména z Německa a Rakouska hromadně začali stornovat své pobyty v hlavním městě.

Nakonec vláda rozhodla, že v říjnu znovu zavře gastronomické podniky. Poté nastal druhý lockdown.

Ze situace těží sociální služby i nemocnice

Pracovníci z gastronomie a hotelů se znovu ocitli bez práce. A není vůbec jasné, kdy se obor znovu rozjede a v jaké kondici bude.

Paradoxně této situace využila zařízení typu sociálních služeb a nemocnic. Pokud v konkurenci komerčních subjektů nedokázaly zlákat kvalitní kuchaře, situace v Praze jim tomu tak trochu nahrála.

Kuchaře - a díky tomu možnost rozšíření počtu teplých jídel a výběru pro pacienty -  získala třeba pražská Nemocnice sv. Kříže Žižkov.

DOPORUČUJEME: Nemocnice Žižkov prochází proměnou. Pro Prahu 3 rozšiřuje ambulantní služby

Nemocnice rozšířila kuchařský personál v době, kdy mnohá restaurační zařízení propouštěla. Nemocnice na Praze 3 se tak ukázala jako stabilní zaměstnavatel.

"Kvalitní a pravidelná strava je důležitým aspektem na cestě k uzdravení. Považujeme kvalitní jídlo za důležitou součástí dne a proto jsme se rozhodli investovat do posílení kuchyně personálně, ale i materiálně a zajistit pacientům 4x týdně teplé večeře," řekl pro DeníkČesko.cz ředitel Nemocnice Žižkov Tomáš Krajník.

"Do budoucna také bude možnost výběru ze dvou jídel. Snad každý z nás má nějaké jídlo v menší oblibě a tato novinka dá možnost našim pacientům si vždy vybrat to co mají rádi," dodal Tomáš Krajník.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.57 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru
Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů
Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu

Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop
Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy
Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček


Komentáře