Český rozhlas na rozcestí. Nové stanice už nevzniknou, naopak možná bude integrace

Budova Českého rozhlasu. Foto: MEDIASHOWBudova Českého rozhlasu. Foto: MEDIASHOW

Ekonomika veřejnoprávního Českého rozhlasu je podle generálního ředitele René Zavorala "neoptimistická". V představené strategii rozvoje do roku 2027 se s další stanicí nepočítá, vyloučena naopak není integrace do společného programu s cílem šetřit a optimalizovat výrobu.

Reklama

Na konci roku 2021 René Zavoral překvapil s informací, že novou ředitelkou zpravodajství Českého rozhlasu bude Jitka Obzinová a jejím úkolem i plán propouštění zaměstnanců ve zpravodajství.

Kromě Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus, které jsou především na zpravodajství orientovány,  do této sekce veřejnoprávního rozhlasu patří i tzv. krajánci z regionálních studií Českého rozhlasu.

Dopadlo to jinak. Zaměstnanci zvolili revoltu, Jitka Obzinová nenastoupila a nakonec pozici získal Ondřej Suchan. Nahradil Jana Pokorného, který "za odměnu" dostal moderování a přípravu tzv. speciálů.

René Zavoral rozhlasovou revoltu ustál, někteří odešli do jiných médií už na začátku roku ze své vůle. Avšak generální ředitel trvá na propouštění a šetření. Navíc se k tomu přidala rostoucí inflace i zvyšující se ceny energií. Obecně není ekonomický výhled optimistický...

Zavoral chce poplatek 60 korun

Český rozhlas je financován z koncesionářského polatku, který platí občané, tzv. koncesionáři. René Zavoral doufal, že se mu u nové vlády podaří prosadit zvýšení koncesionářského poplatku ze současných 45 korun měsíčne alespoň na 60 korun.

Marně. Zvýšení poplatku chce i Česká televize a za současné situace není vláda premiéra Petra Fialy ochotna veřejnosti poplatky zvýšit, když naopak hledá cesty a způsoby, jak se popasovat se vzrůstající ekonomickou a energetickou krizí.

Logicky kritici veřejnoprávních médií vzkazují směrem ke generálním ředitelům rozhlasu i televize, ať si najdou vnitřní úspory.

V případě Českého rozhlasu na zasedání Rady Českého rozhlasu René Zavoral ohlásil, že připravil strategii do roku 2027 a v ní je několik podstatnýh bodů k rozvoji rozhlasu.

Především už nevznikne další nová stanice, která byla plánována pro digitální rádio DAB+. Pracovní název byl ČRo Lidovka. A vysílat měla především lidovou hudbu z archivu.

Lidovka nebude, cíl je zvýšit výkonnost Sportu a Pohody

Nic takového nebude. Naopak Český rozhlas nyní musí řešit, jak s dalším vývojem dvou nových čistě digitálních stanic vzniklých v roce 2021. Jedná se o Radiožurnál Sport a ČRo Pohoda. V prvním případě jde o klon Radiožurnálu jen se sportovní tematikou, druhá stanice je určena pro seniory a de facto kopíruje starý program stanice Praha a později i Dvojky.

Digitální sportovní stanici Radiožurnál Sport by mělo v roce 2027 poslouchat alespoň 50 tisíc posluchačů týdně. Dnes je poslechovost na úrovni 16 tisíc posluchačů týdně, cituje z materiálu strategie web Lupa.cz.

Typickým posluchačem je muž, sportovní fanoušek ve věku 30 až 60 let, který buď aktivně chodí na stadiony, nebo si nenechá ujít zápasy v televizi a na internetu.

Digitální seniorská stanice ČRo Pohoda má zachytávat nejkonzervativnější posluchače, jimž nevyhovuje postupné omlazování programu Dvojky nebo regionálních stanic.

Pohoda cílí na důchodce ve věku nad 75 let. Typického fanouška rozhlas popisuje jako staršího posluchače s úzkou vazbou na rodinu, usedlého, s tradičními hodnotami, s omezenou příležitostí navazovat sociální kontakty. Pokud se zvýší zastoupení digitálních přijímačů v populaci, očekává až 30 tisíc posluchačů týdně v roce 2027.

Český rozhlas energii věnuje do propagace Radiožurnálu a Dvojky. Zatímco Radiožurnálu se daří být vlajkovou lodí a je i v rámci poslechovosti na první příčce, Dvojka své místo na slunci stále hledá.

Původně René Zavoral naznačoval, že Dvojka má cílit na mladší věkem střední generaci, avšak v jiných vyjádřeních z Českého rozhlasu se lze dočíst, že Dvojka cílí na ženy staršího věku z malých měst.

Podobný záběr mají regionální studia Českého rozhlasu. A to rovnou jedno pro každý kraj včetně Prahy. Tedy 14 samostatných regionálních stanic včetně zázemí v každém krajském městě.

Jak tvořit program pro 25 stanic

Celkem má Český rozhlas 25 stanic. Jejich rušení neplánuje. Avšak jakým způsobem sestavovat program, je podle generálního ředitele k diskusi.

Český rozhlas má v roce 2022 podle schváleného rozpočtu hospodařit s náklady a výnosy 2,236 miliardy Kč, což je o 77 milionů méně než v minulém roce. Na konci roku 2024 zároveň končí výjimka ze zákona o DPH o vratkách daně pro Český rozhlas a Českou televizi. Pokud se výjimku nepodaří prodloužit, bude to pro rozhlas znamenat úbytek financí o 120 milionů Kč ročně.

René Zavoral na zasedání Rady Českého rozhlasu poukázal na rostoucí náklady. Rozhlas bude hledat vnitřní úspory.

Změnit se podle něj může nynější strategie, že víceméně všechny stanice jsou k dispozici na všech distribučních platformách. Úspory by mohlo přinést omezení u některých stanic jen na některé typy šíření vysílání podle cílové skupiny dané stanice, uvedl.

"Budou-li scházet peníze, budeme muset přistoupit k úspoře v oblasti objemu výroby, zvýšit reprízovost," řekl podle webu Mediář.cz také René Zavoral. Jisté úspory podle něj může přinést i zvýšení externí spolupráce s autory a výrobci. "Externí spolupráce a často i outsourcing některých programových prvků může být ve finále levnější, než je tomu dnes,“ podotkl.

Český rozhlas zrušil už 48 pracovních míst, další rušení pro letošní rok prý nechystá. Další vlna je plánována na rok 2023.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru
Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů
Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu

Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop
Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy
Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček


Komentáře