Česká televize omezí program a bude propouštět. Zvýšení poplatku se nedočká

Budova České televize. Foto MEDIASHOWBudova České televize. Foto MEDIASHOW

Česká televize připravuje rušení kanálu ČT3, vzdá se některých sportovních přenosů a přiškrtí investice do tvorby programu a bude i propouštění zaměstnanců. Vše jako reakci na vzkaz od vládní koalice, že koncesionářský poplatek zvyšovat nechce.

Reklama

Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) nebyla vůči České televizi (ČT) příliš nakloněna, proto ani neplánovala zvyšování koncesionářského poplatku, jak usiloval generální ředitel Petr Dvořák.

Očekávalo se, že změna přijde s novou vládou Petra Fialy (ODS), který na úřad vlády si přivedl i mediálního manažera Michala Klímu.

Klíma při nástupu do funkce tvrdil, že jeho cílem je změnit mediální zákony i ve vztahu k České televizi a Českému rozhlasu, dále plánoval jiné nastavení mediálních rad a také zajištění financování veřejnoprávních médií. Což bylo chápáno jako zvýšení koncesionářského poplatku. Nic z toho dosud není realizováno.

A garant mediálních zákonů a koncesionářského poplatku v osobě ministra kultury se nyní vyjádřil, že koncesionářský poplatek se zvyšovat nebude.

Za funkčního období současné vlády není možné počítat se zvýšením televizních a rozhlasových poplatků. V pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24 to potvrdil ministr kultury Martin Baxa (ODS). "Koncesionářské poplatky naše vládní koalice zvyšovat nechce. Je zapotřebí to v současné době takto otevřeně říct. Myslím, že jsou k tomu správné důvody,“ řekl.

Vláda má jinou představu o financování ČT

Martin Baxa nastínil, jak si představuje změnu financování veřejnoprávní televize.

"Debata o tom, jak změnit financování České televize, musí být minimálně souběžná s tím, aby Rada České televize v současné funkční podobě vedla hovor s panem generálním ředitelem na téma, jak má vypadat dlouhodobá vize fungování České televize," řekl ministr kultury v ČT.

Podle Baxy se od toho odvíjí kompetence, co dát do příslušné legislativy a jak změnit financování České televize. "Jenom podotknu, na tom máme shodu všichni i s panem generálním ředitelem, že by tam měla být možnost kontroly hospodaření Nejvyšším kontrolním úřadem, to máme ve vládním prohlášení,“ řekl.

Česká televize hospodaří pro rok 2022 s 7,1 miliardy korun, což na začátku roku schválila Rada České televize. Avšak bylo to v době, kdy se již počítalo s inflací, avšak ne té hodnoty, která byla třeba v květnu 2022 (16 procent) a neustále se zvyšujícími cenami energií.

Omezení výroby i investic

Kritici České televize i politici z vládní koalice vidí spíše možnost šetření uvnitř veřejnoprávní televize. Na to s předstihem před definitivním rozhodnutím o nezvýšení poplatku reagoval Petr Dvořák, kdy oznámil propuštění asi 250 zaměstnanců, zastavení vysílání kanálu ČT3 a omezení programu v rámci sportu a hrané dramatické tvorby či investic do nemovitostí.

Na konci května 2022 generální ředitel ČT uvedl, že má v plánu v letech 2023 a 2024 ušetřit na provozu a programu 910 milionů korun. Důvodem je pokles hodnoty koncesionářského poplatku, jenž činí 135 korun. Podle Dvořáka je jeho reálná hodnota 86 korun a za dva roky to má být podle jeho slov kvůli inflaci jen 50 korun.

Od ledna 2023 bude zrušena ČT3, což ušetří 120 milionů korun. ČT Sport pak bude také omezovat nákupy vysílacích práv na sport.

Výroba v ČT bude zčásti převedena do Brna, což má v následujících dvou letech ušetřit 300 milionů. Dalších 320 milionů chce ČT ušetřit na audiovizuální tvorbě.

Jako alternativu ke zvyšování poplatků generální ředitel ČT navrhnul přechodné rozšíření reklamního času ve vysílání České televize anebo změnu definice poplatníka, aby zákon platil i pro uživatele konzumující produkci ČT přes internet.

Avšak více reklamy pro ČT se nelíbí ministrovi kultury. "Ve chvíli, kdy se naruší křehká rovnováha na trhu s reklamou, ohrozí to ještě víc českou audiovizi,“ řekl v ČT.  Poukázal na to, že i soukromé televize odvádějí podíl z vysílání reklamy do státního filmového fondu. O změna definice poplatníka je prý možné diskutovat.

Odboráři ve střehu

Vyhlášení plánu propouštění v České televizi vyvolalo u tamních zaměstnanců nevoli, ozvaly se už i televizní odbory. Hlavní odborové organizace České televize vstoupily do časově neomezené stávkové pohotovosti, oznámily na konci června 2022.

Odborům se nelíbí letos propustit 50 zaměstnanců či oddálení rekonstrukce televizního studia v Ostravě.

"Odbory České televize si uvědomují, že finanční situace, v níž se nacházejí veřejnoprávní média, není dobrá a nepopírají nezbytnost úsporných opatření. Návrhy předložené generálním ředitelem ale považují za vynucené řešení, které ve svém důsledku povede ke snížení kvality služeb poskytovaných ze zákona veřejnosti, současně k omezení rozvoje a také k prohloubení propadu mezd zaměstnanců,“ uvedli odboráři v prohlášení.

Zástupci zaměstnanců vyzvali vedení ČT i Radu ČT, aby zahájily jednání s politickou reprezentací o řešení financování ČT a zároveň chtějí i analýzu kroků v rámci úsporných opatření.

Proti úsporám vystoupila dříve Asociace českých kameramanů, která požádala Českou televizi, aby nerušila své filmové laboratoře.

Letos schválený rozpočet ČT s výnosy a náklady 7,17 miliardy Kč, což je o 235 milionů víc než v roce 2021. Výběr koncesionářských poplatků má letos stoupnout o 30 milionů na 5,69 miliardy Kč a podnikatelská činnost vynese 901,5 milionu Kč, tedy o 78,4 milionu více.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru Trenér Dušan Poloz rád vzpomíná na triumf s českým týmem v evropském poháru
Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů Po čtvrtém místě pomýšlejí na medaili. Baví nás vyhrávat, říká trenér ústeckých basketbalistů
Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu Po otevření D35 na Pardubicku řidiči vyhlížejí další úseky na Moravu

Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop
Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy
Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček


Komentáře