Sucho je katastrofické, oznámil Brabec. Ministr svolal Národní koalici pro boj se suchem
Rozhoduje o opatřeních proti koronaviru, avšak od vypuknutí nouzového stavu v Česku je spíše neviditelným ministrem. Nyní Richard Brabec (ANO) předstoupil před média, aby dramaticky jako šéf resortu životního prostředí oznámil: Sucho bylo v dubnu 2020 všude, situace je katastrofická.
Šest let sedí na postu ministra životního prostředí a celé ty roky ekologové a klimatologové varují, že pro Česko je výrazným rizikem sucho.
Země ve středu Evropy je jako její střecha. Řeky tu pramení, avšak vodu odvádějí pryč za hranice. Jedinou možností je čekání na dešťové srážky či v zimě bohatší sněhovou nadílku.
Jenže v posledních pěti letech počasí změnilo kurs. Zimy jsou mírné a bez výrazných sněhových srážek, na jaře skoro neprší. Podzemní vody se tenčí, potoky a menší říčky vysychají.
Podle údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho je současná suchá epizoda, kterou Česko prochází od roku 2015 a stále nekončí, nejhorší za posledních 500 let.
Nová krize k řešení: sucho
Richard Brabec se pravděpodobně rozhodl nastolit nové krizové téma, které by mohlo převzít štafetu po konci nouzového stavu k současné koronavirové epidemii.
Na 12. května 2020 ministr svolal Národní koalici pro boj se suchem. Se zástupci krajů a obcí chce řešit krizové scénáře a připravenost na zásobování pitnou vodou.
Odborníci totiž varují, že zatímco zemědělské sucho může po několika dnech trvalejších dešťů zmizet, s nasycením spodních vod je to složitější. A tato voda často slouží jako zdroj pitné vody.
"V některých krajích nám kumulativně za posledních šest let chybí už více než roční úhrn srážek, celorepublikově nám pak v průměru chybí 60 procent ročního úhrnu srážek. Je to nejenom snižujícím se množstvím srážek, ale také kvůli vyšší průměrné teplotě, a tedy i vyššímu výparu a delší vegetační sezoně," řekl ministr Richard Brabec.
V Česku jakoby vymizelo jaro, ve kterém prší a tvoří se zásoby pro horké léto. Jenže už zhruba pátým rokem za sebou to na jaře vypadá jako v létě. Místo zelené trávy po prvním sečení se vytvoří suchý porost.
Rovněž se každým rokem zvyšuje zastavěná plocha, kdy půdu nahrazuje asfalt, beton či střechy hal.
Jsou to přitom místní orgány státní správy týkající se životního prostředí, jehož úředníci rozhodují o vyjmutí půdy z půdního fondu u daného pozemku vyhlédnutého k výstavbě.
A na tyto samosprávy se zaměřují opatření z ministerstva životního prostředí.
Dešťovka a výsadba stromů
Richard Brabec vyzval samosprávy, aby se do akcí, které by vodu v krajině mohly zadržet, zapojily.
Ministerstvo nově přidá 100 milionů korun na program malá Dešťovka a stejnou částku na výsadbu stromů. Zvýší také podporu na přípravu zelených střech.
"Chceme navýšit alokace malé Dešťovky pro občany o 100 milionů korun," uvedl ministr. Program slouží pro pořízení nádrží, které mohou v domácnostech pomoci zadržet a následně využít dešťovou vodu.
Ministerstvo rovněž oznámilo, že přidá další peníze na výsadbu stromů, kterých se dříve zavázalo vysadit deset milionů. Zvedne také podporu pro přípravu zelených střech, v rámci programu Nová zelená úsporám. A to z 500 korun na metr čtvereční na 800 korun.