Práce zdravotní sestry má smysl. Nemocnice Žižkov díky církvi k ní přistupuje jinak

Ošetřovatelská péče v nemocnici. Foto: Nemocnice sv. Kříže ŽižkovOšetřovatelská péče v nemocnici. Foto: Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Je to psychicky a fyzicky náročná práce. Je to nedoceněná a málo placená práce. I takto charakterizují práci všeobecné zdravotní sestry ženy, které ji vykonávají či vykonávaly.

Reklama

Každá mince má dvě strany.

Jiné ženy vnímají tuto práci jako poslání. A i přes těžkosti této profese má své nezastupitelné místo v celém systému zdravotnictví.

Nemocnice se snaží zvyšovat platové ohodnocení sester, protože si uvědomují, že z pocitu poslání a pomoci druhým lidem se nenají a nájem nezaplatí. Avšak zdravotnická zařízení jsou limitována platovými tabulkami, vlastními příjmy od zdravotních pojišťoven i přístupem zřizovatele či majitele.

Proto nepřekvapí, že v pohraničí či v Praze je nedostatek sester či ošetřovatelek. Zatímco pohraničí konkuruje především Německo a Rakousko, v Praze je zase velká konkurence mezi zdravotnickými zařízeními. A o omezený počet žen, které chtějí tuto práci vykonávat, usiluje více nemocnic.

DOPORUČUJEME: Nemocnice Žižkov prochází proměnou. Pro Prahu 3 rozšiřuje ambulantní služby

Dalším omezujícím faktorem je limit počtu mladých sester, které přicházejí na pracovní trh. A ty, které nakonec projdou komplikovaným vzděláním, nakonec do nemocnice nemusí vůbec nastoupit. Či v průběhu let se ženy nakonec rozhodnou profesi opustit - a odejdou z oboru.

"Nechci, aby dcera skončila vyčerpaná, vyhořelá a aby živořila." I to je častý argument matek dcer, které by si chtěly práci zdravotní sestry vybrat.

Nemocnice mění k sestrám přístup

Všechna tato negativa by si mělo vedení nemocnic uvědomit a pokud chtějí mít zdravotní sestry, změnit k této profesi přístup.

Nebo se jim v blízké době může stát, že starší ročníky žen postupně odejdou do důchodu a nestačí mladším ženám předat zkušenosti. Je všeobecně známo, že teorie bez praxe nestačí, což platí i opačně.

"Jsme církevní nemocnicí. Z této podstaty není primárním cílem maximalizace zisku na úkor platů. Avšak i my se pohybujeme v ekonomickém prostředí a jsme limitováni tím, jaké příjmy nemocnice od zdravotních pojišťoven získá," říká pro DeníkČesko.cz Tomáš Krajník, ředitel pražské Nemocnice sv. Kříže Žižkov.

Poukazuje na fakt, že výše mezd je stanovena podle tabulek. Za platy zdravotních sester musí bojovat především jejich asociace a ve svých platbách s tím počítat zdravotní pojišťovny.

"Jako nemocnice musíme především na platy zdravotníků mít peníze. Ty dostáváme od pojišťoven," vysvětluje mechanismus průtoku finančních prostředků Tomáš Krajník.

Církevní Nemocnice Žižkov je jiná

Avšak i v pražském prostředí nemocnic funguje trh. I když v současné době se kvůli pandemii covid-19 spíše zastavil a o sestry a ošetřovatelky usilují všechny nemocnice a zdravotnická zařízení. Proto sahají i po dobrovolnících, kteří ale plně nenahradí odbornost zdravotní sestry.

"Vzhledem k situaci s koronavirem se totiž pohyb personálu mezi zařízeními téměř zastavil," potvrzuje Tomáš Krajník z Nemocnice Žižkov.

I tato církevní nemocnice na Praze 3 se potýká s nedostatkem sester. "Snažíme se dělat spoustu změn - a to vyžaduje větší počet personálu a na stávající to klade větší nároky," říká ředitel nemocnice, která patří katolické církvi.

Ta se rozhodla v roce 2019 převzít provoz nemocnice, která se v současnosti specializuje především na ošetřovatelská a rehabilitační lůžka.

"Jako menší nemocnice s rodinnou atmosférou jsme pro zdravotnický personál zajímavou alternativou k velkým fakultním a městským nemocnicím," říká ředitel Nemocnice Žižkov Tomáš Krajník.

"Platově jsme konkurenceschopní. Nabízíme částečný či plný úvazek v rozmezí za 27 až 40 tisíc korun měsíčně. K tomu nabízíme dotované stravování, příspěvěk či zajištění ubytování kvůli směnnému provozu, slevu na zboží v nemocniční lékárně. Především nabízíme klidné prostředí s rodinnou atmosférou, 5 týdnů dovolené, blízkost MHD od stanice metra A Jiřího z Poděbrad," nabízí benefity Tomáš Krajník.

Podle ředitele Nemocnice sv. Kříže Žižkov malé zdravotnické zařízení v centru Prahy v Kubelíkově ulici na Praze 3 je oproti jiným středním a velkým pražským nemocnicím jiné v tom, že ho spoluvlastní řád sester Křížových.

"Ten má ve svém charismatu péči o staré a nemocné a proto jsem moc rád, že i v naší nemocnici pracují řádové sestry. Velmi dobře doplňují náš personál a často jsou pro nás i motivací," říká Tomáš Krajník.

"Nemocnice prochází spoustou změn a to dává možnost našim zaměstnancům být toho součástí a sami se podílet na změnách. Zároveň spolu rozhodovat o směřování nemocnice," dodává ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Teplice bez opor skládají nový kádr. Start s Plzní může být lákavý, míní trenér Jiří Jarošík Teplice bez opor skládají nový kádr. Start s Plzní může být lákavý, míní trenér Jiří Jarošík
Praha má vizi dvou milionů obyvatel. Komu a kde je vezme? Praha má vizi dvou milionů obyvatel. Komu a kde je vezme?
Čtyřicet let od posledního titulu pražské Dukly. Bylo to skvělé setkání, říká Stanislav Pelc Čtyřicet let od posledního titulu pražské Dukly. Bylo to skvělé setkání, říká Stanislav Pelc

V Praze začala velká výměna zastávek MHD V Praze začala velká výměna zastávek MHD
Praha buduje parkovací domy u dopravních uzlů: Černý Most, Nové Butovice, Hostivař či Zličín Praha buduje parkovací domy u dopravních uzlů: Černý Most, Nové Butovice, Hostivař či Zličín
Elektřina i plyn zdraží v roce 2022 pro všechny. ERÚ zvýší regulovanou složku Elektřina i plyn zdraží v roce 2022 pro všechny. ERÚ zvýší regulovanou složku


Komentáře