ANO přepnulo z vládní do opoziční strany. Mění se i uvnitř

Andrej Babiš s voličkou v poslanecké kanceláři v Roudnici nad Labem. Foto FACEBOOK/ANDREJ BABIŠAndrej Babiš s voličkou v poslanecké kanceláři v Roudnici nad Labem. Foto FACEBOOK/ANDREJ BABIŠ

Andrej Babiš může být relativně spokojený, že ani po říjnových volbách hnutí ANO nepadá, ale naopak stoupá vzhůru. Ukazuje to na pevné voličské jádro a díky tomu, že není nějaký další politický skandál, může premiér v demisi pomýšlet na prezidentskou funkci.

Reklama

Sice se nacházíme v další - ve čtvrté či už i v páté - vlně pandemie koronaviru covid-19, a také v mezivládí mezi nově tvořící se vládou již jmenovaného předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a končící vládou Andreje Babiše (ANO), ale na preferencích hnutí se to negativně neprojevuje.

Ve zveřejněném průzkumu veřejného mínění k politickým preferencím podle modelu agentury Median by ANO v listopadu 2021 volilo 29,5 procenta voličů. Koalice SPOLU tvořená ODS, TOP09 a KDU-ČSL, by získala 26 procent.

To dvojblok PirSTAN, tedy Piráti a Starostové, by volilo 16,5 procenta lidí. Do Sněmovny by se ještě dostalo SPD s 8,5 procenty. Naopak ČSSD, KSČM či Přísaha by zůstala pod pěti procenty, tedy bez účasti ve Sněmovně.

ANO a především marketingu hnutí se podařil obrat po prohraných volbách. A po měsící jsou vidět výsledky.

Andrej Babiš zhruba tři dny po volbách stále pomýšlel, že by přece jen mohl se pokusit sestavovat vládu - ale zřejmě i nemoc a hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v nemocnici změnila Babišovi plány. Poměrně rychle se rozhodl "vyklidit" pozice a přesunul se do opozice. A to i přesto, že stále vládl a v době psaní tohoto textu je stále premiérem v demisi se svým kabinetem.

Ale i tak svým voličům úspěšně komunikuje, že je už de facto lídr opozice. Babiš si ihned zřídil poslaneckou kancelář v Roudnici nad Labem, kam zve veřejnost a pravidelně postuje příspěvky na své sociální sítě, zejména Facebook.

Právě tato sociální síť je dominantní u střední a starší generace, na kterou cílí ANO. To má voličské jádro zhruba 55 plus. A pro tuhle skupinu voličů bude ANO dělat opoziční politiku.

Avšak už ne z pozice lídra Andreje Babiše. ANO šikovně do popředí vysunulo Alenu Schillerovou a Karla Havlíčka. Naopak do ústraní se stáhl Jaroslav Faltýnek.

Alena Schillerová byla zvolena předsedkyní poslaneckého klubu ANO a díky tomu má volný prostor do médií jako hlas opoziční parlamentní strany. V popředí zůstane i Karel Havlíček a pro Prahu se profiluje jako výrazná tvář poslanec Patrik Nacher a zastupitel Hlavního města Prahy a Prahy 11 Ondřej Prokop. Velký prostor dostává i hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Ivo Vondrák.

V této sestavě hledejme nové tváře pro nejvyšší vedení hnutí ANO v postbabišovské stranické éře.

Přestože Andrej Babiš nyní tvrdí, že bude opozičním politikem, lze předpokládat, že bude především kandidátem na prezidenta. Což nepřímo dokazovala i sněmovní kampaň v létě 2021, kdy byla postavena výlučně na osobě Andreje Babiše. Šlo nejen o referendum a mobilizaci vlastních voličů, ale také o testování popularity jeho vlastní osoby.

A tomu se přizpůsobuje i marketing a PR hnutí ANO, které se z režimu vládní strany poměrně rychle přepnulo do režimu silné opozice s kandidátem na prezidenta, který má velkou šanci se dostat do druhého kola prezidentské volby.

Tímto směrem se bude ANO ubírat a testovat podporu pro Babiše. I přes očekávané budoucí neshody vládní pětikoalice zřejmě ANO nepočítá s tím, že by v následujícím roce se nově rodící  vláda - až bude prezidentem Zemanem jmenována - rozpadla. Přestože třecích ploch bude hodně a velmi zásadní střety budou v rámci komunálních voleb v Praze na podzim 2022 a i taky v rámci prezidentské kampaně.

Přece jen o kandidatuře nahlas přemýšlejí nejen předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ale také Miroslav Kalousek (TOP09) a Vít Rakušan (STAN). Svého kandidáta by jistě rádi prosadili i lidovci, naopak Piráti již nepřímo veřejně sdělili, že prezidentské volby "vypouští".

Všechny tyto střety a ambice jednotlivých výrazných tváří svých stran a hnutí hrají do karet právě Andreji Babišovi. A marketing ANO s tím bude pracovat. Další týdny a měsíce ukáží, zda se jim to bude dařit...

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop Karlovarsko má znovu nejvyšší ambice, avizuje nový asistent trenéra Martin Kop
Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy Jsem zvědavý na Spartu a Třinec, vyhlíží Čestmír Kodrle start hokejové extraligy
Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček Největší zážitky? Dvě olympiády, říká bývalý trenér medailistů Svatopluk Žáček

Česká televize omezí program a bude propouštět. Zvýšení poplatku se nedočká Česká televize omezí program a bude propouštět. Zvýšení poplatku se nedočká
Kritika Fialovy vlády roste i mimo opozici. Vládnutí naráží na pravicovou ideologii Kritika Fialovy vlády roste i mimo opozici. Vládnutí naráží na pravicovou ideologii
VZP chce masivně investovat do prevence. Do rozpočtu zasáhnou i ukrajinští uprchlíci VZP chce masivně investovat do prevence. Do rozpočtu zasáhnou i ukrajinští uprchlíci


Komentáře